اینجا رنگ کردن موهای دانشجویان ممنوع است!

در این مجال می کوشیم به بخشی از ضوابط و مقرراتی که دانشگاه های مختلف دنیا برای این منظور تدوین کرده اند، اشاره ای گذرا داشته باشیم:

در دانشگاه آکسفورد استفاده از لباس باز، بدن نما و مدل های افراطی مو ممنوع است. مو باید رنگ طبیعی داشته باشد و از مدل های افراطی پرهیز شود. مقررات دانشگاهی در دانشگاه تگزاس آمریکا هم قابل تأمل است. در این دانشگاه، آرایش های غلیظ و غیرمتعارف ممنوع است. موها باید تمیز، مرتب و به رنگ طبیعی باشند و نباید آنها را به رنگهای غیرطبیعی درآورد. ریش هم باید کوتاه و مرتب شوند، سبیل گذاشتن مجاز است ولی نباید مانع از کاربرد ابزارهای حفاظتی و ایمنی فردی شود.

ضوابط پوششی دانشگاه ادکونل آجاسین نیجریه هم پوشیدن هرگونه لباس اندام نما ممنوع کرده است. در این دانشگاه استفاده از گوشواره و بافتن مو از سوی دانشجویان پسر و نیز استفاده از پوشش های خاص از قبیل تی شرت مشکی، بازوبند مشکی، کلاه های مخصوص پسرانه، روسری ها و جین های کار شده دخترانه و مواردی از این قبیل که نشان دهنده تعلق این افراد به گروه یا دسته ای مخفی باشد نیز ممنوع است.

دانشگاه باب جونز آمریکا نیز «تاتو کردن» و آرایش بیش از حد را قابل قبول نمی داند. در دانشگاه بریستول انگلستان، پوشیدن شلوارهای «لی» و شلوارک مجاز نیست. لباس دانشجویان باید حداقل بدن را از شانه تا زانو بپوشاند. دانشجویان دانشگاه مدیریت ماهاریشی آمریکا، نمی توانند موهای بلند داشته باشند. در این دانشگاه پوشش لباسهای «لی» مجاز نیست و رنگ موی متعارف و طبیعی، الزامی است.
استفاده از عینک دودی، آدامس و تنباکو در دانشگاه آدامز آمریکا ممنوع است. در این دانشگاه پوشیدن لباس رنگ و رو رفته، پاره یا خراب و همچنین لباس جین آبی مجاز نیست.

در دانشگاه کلمبس آمریکا استفاده از لاک ناخن و آرایش ممنوع است. دانشگاه استمپ فورد بنگلادش هم پوشیدن «تی شرت» و شلوار جین و دانشگاه لومالیندا آمریکا «تی شرت» و لباسهای «لی» را مجاز نمی داند، در دانشگاه هاردین سیمونز آمریکا هم پوشیدن لباس «لی» و شلوارهای تنگ برای دختران ممنوع است. در دانشگاه مجامع الهی جنوب غربی آمریکا نیز استفاده از لباسهای لی سنگ شور مجاز نیست. در این دانشگاه همچنین استفاده از کلاه در کلاس ممنوع است.

دانشگاه آتلانتیک فلوریدای آمریکا نیز مثل خیلی از دانشگاه ها رنگ کردن مو را مجاز نمی داند. لباس دانشجویان باید در تمام مدت اتو زده باشد، نباید تا بخورد، سایید شده یا سوراخ داشته باشد.

دانشگاه ایالتی فلوریدا برای دانشجویان فاقد پوشش مناسب نمره «صفر» لحاظ می کند. در دانشکده آلن آمریکا نیز جویدن آدامس و پوشیدن «تی شرت» مجاز نیست. دانشگاه لانگ وود آمریکا هم هرگونه لباس بدن نما، «لی» و کفش های «صندل» را ممنوع کرده است. مؤسسه فناوری جورجیا آمریکا هم پوشیدن «تی شرت» و لباسهای وسوسه انگیز را ممنوع کرده است.

دانشگاه ایالتی جنوب غربی میسوری، آرایش نامناسب مو و نیز استفاده از شلوارک های کوتاه، پیراهن های رکابی، لباسهای جین (لی) پاره و چاک دار و تردد با دمپایی و یا پای برهنه بودن را مجاز نمی داند. در دانشگاه آلورنیا آمریکا نیز جویدن آدامس، لاک زدن ناخن و پوشیدن تی شرت مجاز نیست. مقررات دانشگاه ایالتی آرکانزاس آمریکا نیز می گوید؛ لباسهای دانشجویان نباید کوتاه، سوراخ دار، خمره ای و بدن نما باشند.در دانشگاه ایالتی پن نیز پوشیدن لباسهای لی ممنوع است.

به گزارش خبرنگار سرویس اجتماعی پایگاه خبری تحلیلی "انتخاب" Entekhab.IR؛ در دانشگاه گرین ویل شمالی آمریکا نیز دانشجویان اجازه آرایش کردن را ندارند. در این دانشگاه نیز رنگ کردن مو هم مجاز نیست. در کالج رابرت ترکیه نیز دانشجویان نمی توانند پیراهن های یقه دار تک رنگ با آستین کوتاه یا بلند، سویت شرت، پیراهن مردانه راه راه کتان، جین و ژاکت بپوشند.

/ 1 نظر / 14 بازدید
مهدي

ترجمه انگليسي به فارسي: englishpersiantranslator@gmail.com