فرود «ایران ایر» در فرودگاه بلگراد ممنوع شد!

رسانه های خبری بالکان گزارش داده اند که از هفته گذشته انجام پروازهای شرکت هواپیمایی ایران (ایران ایر) از غرب اروپا به مقصد تهران که طی سه ماه اخیر از طریق بلگراد انجام می شده، به حالت تعلیق در آمده است!

به گزارش ایربا و بر اساس گزارشات منتشر شده در برخی منابع خبری بالکان، فرودگاه "نیکولا تسلا" بلگراد طی هفته های اخیر به دلیل ارائه خدمات پروازی به شرکت هواپیمای ملی ایران تحت فشار شدیدی قرار گرفته است.

بر اساس این گزارش ایالات متحده به تازگی به تمام فرودگاه های اروپا جهت توقف خدمات پروازی به شرکت هواپیمایی ایران ایر هشدار داده است.

این در حالی است که منابع خبری صربی می گویند پیش از اعلام این هشدار و از ماه مارس سال 2011 همچون بسیاری از فرودگاه های دیگر اروپا از ارائه خدمات پروازی به هواپیماهای ایران ایر از جمله "سوخت گیری" دریغ نکرده اند.

به گزارش ایربا، در پی تعلیق کامل خدمات پروازی فرودگاه بلگراد به هواپیماهای ایران ایر، پروازهایی که پیش از این برای برخی خدمات فنی از جمله سوخت گیری در پایتخت صربستان فرود می آمدند، اکنون در بوداپست، پایتخت بلغارستان فرود می آیند.

گفتنی است که در خلال این فرود و سوخت گیری هواپیما، مسافران به هیچ وجه اجازه خروج از هواپیما را نداشته و باید تمام مدت را در داخل هواپیما سپری کنند.

بر اساس این گزارش منابع آگاه در فرودگاه "نیکولا تسلا" همچنین اعلام کرده اند که تعلیق ارائه خدمات فنی و عدم پذیرش هواپیماهای ایران ایر در این فرودگاه را به اطلاع مسئولان ایران ایر رسانده اند.

آخرین "پرواز فنی" ایران ایر به فرودگاه "نیکولا تسلا" بلگراد هجدهم ماه جون انجام شده است.

پرواز فنی به پروازهایی گفته می شود که در آن هواپیما برای ارائه برخی خدمات فنی از جمله سوخت گیری در فرودگاه میزبان فرود می آید.

به گزارش ایربا، وزارت خزانه داری آمریکا چند روز قبل با صدور بیانیه ای رسمی اعلام کرد که نام شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی (ایران ایر) و شرکت هواپیمایی ایران ایر تور را به فهرست تحریم های خود افزوده است.

در پی این اقدام محمد خزاعی سفیر ایران در سازمان ملل متحد در نامه ای به بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد اعلام کرد: ادامه این سیاست بدبینانه آمریکا ، اقدام بسیار خطرناکی است و در خدمت حفظ صلح بین المللی و امنیت نیست.

او با اعتراض نسبت به تحریم های اخیر آمریکا علیه شرکت هواپیمایی "ایران ایر" اعلام کرد این تحریم ها ، اقدامات بسیار خطرناک هستند و زندگی افراد غیرنظامی را به خطر می اندازد.

علی آلفونه، پژوهشگر موسسه آمریکن انترپرایز که درباره برخی مسائل ایران تحقیق می کند در این رابطه به بی.بی.سی گفت: به نظر من هم پیمان های اروپایی ایالات متحده نه تنها از دادن سوخت به هوایپمایی جمهوری اسلامی جلوگیری خواهند کرد که این امکان نیز وجود دارد که با استناد به همین تحریم ها از پرواز هواپیماهای ایران ایر به بسیاری از پایتخت های اروپایی جلوگیری شود."

از سوی دیگر مدتی قبل و در جریان بررسی لایحه موافقتنامه همکاری ایران و صربستان در زمینه بهداشت دام و دامپزشکی در مجلس شورای اسلامی، برخی از نمایندگان ملت از بلوکه شدن  ۲۲.۵ میلیون دلار از پول‌های ایران از سوی صربستان سخن گفتند که هنوز مراجع رسمی در این خصوص موضعی نگرفته اند.

در همین حال هفته گذشته دارکو تاناسکوویچ در قامت فرستاده ویژه صربها سفری به تهران داشت و در دیدار با علی آهنی معاون اروپا و آمریکا وزیر خارجه ایران ضمن طرح برخی مسائل مربوط به روابط تهران – بلگراد رسما خواستار حمایت کشورمان از موضع صربستان در قبال موضوع کوزوو شد.

/ 0 نظر / 14 بازدید