مجلس و دولت عواقب خشکی دریاچه ارومیه را بپذیرند (+گزارش تصویری تکان دهنده)

معاون برنامه‌ریزی استاندار آذربایجان‌شرقی بر حساس‌سازی مجلس و دولت در زمینه عواقب خشک شدن دریاچه ارومیه تاکید کرد و گفت: باید این حساس ‌سازی را در سطح ملی ایجاد کنیم.

فرخ مسجدی امروز در گفت‌و‌گو با فارس در تبریز با بیان اینکه در زمینه احیای دریاچه ارومیه باید به صورت کلان و ملی عمل شود، اظهار داشت: متولی اصلاح منابع آبی در کشور مشخص بوده وزارت نیرو باید در زمینه احیای دریاچه ارومیه فعال باشد.

وی یادآور شد: سازمان محیط زیست به عنوان ناظر تامین منابع آب باید عمل کند و این سازمان قدرت اختصاص بودجه کافی برای این موضوع را ندارد.

مسجدی ادامه داد: ظرفیت‌های قانونی و ردیف‌های قانون بودجه در زمینه استفاده از منابع مالی احیای دریاچه ارومیه وجود دارد که باید مورد استفاده قرارگیرد.

* جایگزینی مدیریت دریاچه ارومیه از محیط زیست به وزارت نیرو
معاون برنامه‌ریزی استاندار آذربایجان شرقی هشدار داد: در صورتی که در زمینه تامین منابع مالی برای احیای دریاچه ارومیه استفاده نشود فرصت‌ها از دست رفته و شاهد زیان‌های خسارت بار خواهیم بود.
مسجدی خواستار اصلاح ساختار در زمینه احیای دریاچه ارومیه شد و ادامه داد: جایگزینی مدیریت این دریاچه از محیط زیست به وزارت نیرو ضروری بوده و وزارت نیرو باید پیشگام این حرکت باشد.

* حساس‌سازی دولت و مجلس درباره خشک شدن دریاچه ارومیه
وی بر حساس سازی مجلس و دولت در زمینه احیای دریاچه ارومیه تاکید کرد و افزود: رسانه‌های استان توانسته‌اند با به روز نگه داشتن این مسئله در زمینه حساس سازی جامعه عمل کنند، ولی در سطح ملی این حرکت صورت نگرفته است.

معاون برنامه‌ریزی استاندار آذربایجان شرقی خواستار عهده‌دار شدن مسئولیت مستقیم مدیریت و احیای دریاچه ارومیه از طرف وزارت نیرو شد و گفت: بخش‌های مختلف استانی نیز در این زمینه با وزارت نیرو می توانند همکاری کنند.

این مسئول وحدت نظر در محوریت احیای دریاچه ارومیه را مورد تاکید قرارداد و ادامه داد: به واسطه مشخص نشدن وضعیت دریاچه ارومیه عواقب تعلل دررسیدگی به وضعیت این دریاچه زیان‌بار خواهد بود.

دریاچه ارومیه با تمام جزایر آن در سال 1354 به عنوان یکی از تالاب‌های بین‌المللی در کنوانسیون رامسر ثبت و از سوی مؤسسه بین‌المللی تالاب‌ها به عنوان یکی از مهم‌ترین مناطق مهم پرندگان انتخاب شد. در این دریاچه در حال حاضر 27 گونه پستاندار، 212 گونه پرنده، 41 گونه خزنده، هفت گونه دوزیست و 26 گونه ماهی زیست میکند. دریاچه ارومیه دارای 102 جزیره است که همه آنها از سوی سازمان یونسکو به عنوان ذخیرگاه طبیعی جهان به ثبت رسیده است.

دریاچه ارومیه از نظر سطح آب‌های آزاد، بیستمین دریاچه جهان از لحاظ وسعت و شورترین پس از بحرالمیت محسوب می‌شود. طول دریاچه از 130 تا 146 کیلومتر و عرض آن از 58 تا 15 کیلومتر (بین کوه زنبیل و جزیره اسلامی) متغیر است.

شوره زارهای حاشیه دریا روز به روز وسیع تر و آب‌های زیرسطحی نیز شورتر می‌شوند تا جایی که چندین روستای حاشیه دریاچه هم اکنون خالی از سکنه شده‌اند.

بادهای نمکی در آینده به یکی از تهدیدهای جدی منطقه تبدیل می شود و به گفته مسئولان امر، مزارع درجه یک حاشیه دریاچه ارومیه با تهدید نابودی مواجه هستند.

براساس برآورد کارشناسان، 70 درصد علت کاهش آب دریاچه ارومیه شرایط طبیعی و اقلیمی از قبیل تبخیر است و تنها 30 درصد توسط عوامل انسانی صورت می‌گیرد. 


 

 

 

 

/ 0 نظر / 39 بازدید