چرا احمدی نژاد نرفت؟ چرا مجلس رای داد؟

به گزارش سرویس سیاسی «آینده»؛ عدم حضور رییس دولت در جلسه رای اعتماد وزیر راه و شهرسازی در حالی انجام شد که احمدی نژاد سه شنبه گذشته که برای معرفی گزینه پیشنهادی خود به مجلس آمده بود، با کلکسیونی از واکنشهای منفی مواجه شده بود.

عدم استقبال نمایندگان از وی در حالی صورت می گرفت که در ماه های قبل با ورود احمدی نژاد به مجلس دهها تن از نمایندگان به استقبال وی رفته، با وی مصافحه می کردند. دومین واکنش منفی مربوط به فریاد دود دو به معنای مخالفت با سخن گفتن احمدی نژاد بود که حتی با واکنش رییس مجلس و منتقدین مشهور دولت مواجه شد و سومین واکنش عدم بدرقه احمدی نژاد از سوی حامیان سابق دولت و برخورد منفی با تنها نماینده بدرقه کننده وی بود.

نمایندگان در روز بدبیاری دولت با رای منفی قاطع به سجادی که تعداد مخالفین و ممتنعان حدودا دو برابر موافقین بود، اقدامات خود را تکمیل کردند.

در این شرایط امروز احمدی نژاد از حضور در مجلس و حمایت از وزیر پیشنهادی خود انصراف داد، چرا که از یک سو این احتمال وجود داشت که با فضای حاکم بر مجلس، حمایت احمدی نژاد از نیکزاد اثر عکس بر آرای وی بگذارد و از سوی دیگر، احمدی نژاد با این اقدام ناراحتی خود از برخورد سه شنبه گذشته مجلس را بروز داد.

از سوی دیگر نمایندگان مجلس نیز با دادن رای یکپارچه به نیکزاد نشان دادند برخورد مجلس با دولت هوشمندانه است و وارد مسیر لجبازی نمی شود.

با توجه به بلاتکلیف بودن 9 وزارتخانه دولت و رای منفی به وزیر ورزش، مخالفت با گزینه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی می توانست این شائبه را ایجاد کند که مجلس قصد جبران سکوت و تبعیت 6 سال گذشته خود از دولت را دارد و در این راستا با هر تصمیم و پیشنهاد دولت مخالفت می کند.

با توجه به اینکه مجلس بایستی طی چند هفته آینده و قبل از تعطیلات تابستانی صلاحیت چند وزیر دیگر از جمله وزیر نفت، وزیر صنایع و بازرگانی، وزیر رفاه و کار و احتمالا یک وزارتخانه دیگر را بررسی کند، رای اعتماد به وزیر راه و شهرسازی آزادی عمل و قدرت بررسی مجلس درباره سایر وزرا به ویژه وزیر نفت که از حساسیت بالایی برخوردار است را افزایش می دهد.

به نظر می رسد نمایندگان مجلس با رای اعتماد به نیکزاد و جبران برخورد منفی انجام شده در صحن علنی مجلس در سه شنبه گذشته، قصد دارند با هوشمندی از یک سو از افتادن به مسیر لجبازی و برخورد احساسی با دولت خودداری کرده و از سوی دیگر ابتکار عمل درباره ادغامها و وزرای جدید را حفظ کنند.

/ 0 نظر / 14 بازدید