تجاوزکنندگانٰ 13 روستایی کارگر و کشاور بوده اند نه 50 نفر دزد و قاتل!

در حادثه کاشمر برخلاف اظهارات یک فرد بی صلاحیت و اخراجی که گفته است، 50 نفر این زن را محاصره کرده اند، سیزده جوان روستایی 18 تا 25 سال این حادثه را رقم زدند.

 براساس تحقیقات رفتارشناسانه و آسیب شناسی که در مدت سفر اخیرم به کاشمر داشته ام، متوجه شدم که خانم «م» به علت اعتیاد همسر با وجود داشتن دو فرزند 11 و 3 ساله از او جدا زندگی می کرده و در یک آرایشگاه زنانه کار می کرده است. این زن چندی پیش به خاطر مشکلاتی، مجبور به ترک محل زندگی اش شده بود.

 حادثه کاشمر در روز سوم اردیبهشت ماه امسال رقم خورد به گونه ای که در ساعت 30:20 این زن به همراه مردی که با وی ارتباط داشته است، در کنار یک خودرو با چراغ خاموش و در محیط تاریک جاده روستایی در حال صحبت کردن بودند که ناگهان دو راکب موتورسوار که حدود 18 تا 20 سال داشتند، با مشاهده این منظره، کنجکاو و تحریک می شوند و با تلفن همراه، دوستانشان را به آن مکان دعوت می کنند.

 این زن در ابتدا ادعا کرده که تعدادی جوان دور من حلقه زده بودند و به خاطر تاریکی هوا نتوانستم تعداد تجاوز کنندگان را تشخیص دهم اما به نظرم دو یا سه نفر بودند، هرچند که باز هم درباره تعدادشان مطمئن نیستم.

 این زن پس از انتقال به شهر، به ماموران انتظامی گفته بود که شکایتی ندارم اما پس از مدتی شکایتی را به دادستانی می نویسد. پیامد آن، با کمک قربانی حادثه و نیز یک مرد شریف روستایی که این زن را نجات داده بود، 13 متهم شناسایی و دستگیر شدند.

 با توجه به حساسیت موضوع و نوع جرم، پرونده به وسیله دادستان کاشمر به شعبه 5 کیفری دادگاه خراسان رضوی فرستاده شد و پس از اطلاع به رییس کل دادگستری خراسان رضوی، وی در دستوری صریح درخصوص دستگیری و مجازات عاملان حادثه، ماموران ویژه ای را برای رسیدگی به پرونده در نظر می گیرد.

 از نگاه اینجانب، مسوولان پیش از بیان و تشریح حوادث برای مردم باید در مورد زمان و چگونگی جرم تحقیق کنند. رسانه ها هم بی تردید باید حقایق ماجرا را بیان کنند اما به ورطه رفتار ژورنالیستی و هیجانات کاذب نیفتند.

 واقعیت این است که ناامن جلوه دادن جامعه و اخلال در امنیت اجتماعی، با بزرگنمایی برخی از حوادث رخ می دهد و این مساله سبب می شود، رسانه های بیگانه جشن بگیرند.

 متاسفانه در حادثه کاشمر نیز برخی رسانه ها بدون اطلاع از تخلفات و سوابق یک فرد، اظهارات دروغین این فرد اخراجی را بدون تحقیق منتشر کردند، بدون توجه به اینکه گسترش اخبار این چنینی، سبب ایجاد هراس اجتماعی می شود.

 همچنین در مورد رسیدگی به جرایم متهمان این پرونده، تا ثابت نشود که تجاوز بصورت به عنف بوده است یا خیر، نمی توان آنان را مجازات کرد و رییس کل دادگستری خراسان رضوی نیز با دقت پیگیر و ناظر روند پرونده است.

 نکته دیگر اینکه مقصر دانستن قوه قضاییه و پلیس در سه پرونده اخیر (خمینی شهر، کاشمر و گلستان) کم لطفی است و به دور از هرگونه تعصب می توان گفت که پلیس و مسوولان قضایی به وظایف خود عمل کرده اند.

 واقعیتهای میدانی نشان می دهد که در حادثه کاشمر، تحریک شدن جوانان علت بروز این حادثه بوده است، هرچند این مساله، رفتار مجرمانه متهمان را توجیه نمی کند.

 نباید فراموش کرد که این گونه حوادث، زنگ هشداری برای ساماندهی مدیریت غرایز جنسی جوانان مجرد است و فراهم کردن امکانات ازدواج ، گسترش فرهنگ اخلاقی و .... می تواند در این باره موثر باشد.

 برای غریزه جنسی جوانان مجرد باید فکری کرد که در چارچوب مسایل دینی باشد و نیازهای افراد را نیز پاسخگو باشد و این مساله با حرف و جلسه و شعار ممکن نیست.

 در کشور ما، 22 سازمان و نهاد پیشگیری و فرهنگی وجود دارند که اگر آنها وظایف شان را به درستی انجام دهند، به دخالت پلیس و دستگاه قضا نیازی نیست.

/ 0 نظر / 10 بازدید